W niedzielę 11 listopada 2012 r. dzieci i rodzice z Przedszkola w Mietniowie wspólnie świętowali 65 lat kultywowania polskich tradycji w Przedszkolu w Mietniowie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godz. 14.00, podczas której powołany na tę okoliczność chór męski wykonał między innymi najstarszy Hymn Polski ,,Bogurodzica”. Chór, czyli tatusiowie przedszkolaków i miejscowi wokaliści śpiewali również inne pieśni, a przygotowała ich muzycznie i wokalnie pani Katarzyna Oleś–Blacha, mama Pawełka, mieszkanka Mietniowa, solistka Opery Krakowskiej, profesor śpiewu na Akademii Muzycznej w Krakowie. Przybyli również strażacy z Ochotniczej straży Pożarnej w Chorągwicy w galowych mundurach. Na całą okolicę rozbrzmiewała pieśń, której uczyli się przed mszą zgromadzeni w kościele
Ojczyzną moją jest Bóg,
Duch, Syn i Ojciec wszechświata.
Na każdej z moich dróg
Ku Niemu dusza ulata.
Ojczyzną moją jest łan,
Łan Polski, prosty, serdeczny
Niech mi pozwoli Pan
W nim znaleźć spoczynek wieczny.
Ojczyzną moją jest dom,
Kochany dom rodzicielski,
Przytułek cichym snom
Młodości sielskiej-anielskiej.
Patrzę, strudzony śród dróg,
W oczu twych błękit przeczysty,
I jest w nim wszystko: i Bóg
I Polska i dom ojczysty.
Po mszy, wszyscy zgromadzili się w sali teatralnej, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Najpierw zaprezentowały się przedszkolaki, udowadniając że ,,Przedszkolaczek kraj swój zna, wiedzę o ojczyźnie ma”, potem rozległ się przepiękny śpiew pieśni patriotycznych wszystkich zgromadzonych. Do wspólnego świętowania włączyli się absolwenci przedszkola: Wiktor Popiołek zagrał na trąbce ,,Hejnał mariacki” przed krakowiakiem, którego zatańczyły dzieci. Potem figury taneczne krakowiaka ćwiczyli wszyscy zgromadzeni na sali, nawet władze lokalne: Pan starosta Jacek Juszkiewicz, Pan burmistrz Artur Kozioł, Pani zastępca burmistrza Urszula Rusecka, a także pani Agnieszka Szczepaniak – dyrektor CKiT – absolwentka przedszkola w Mietniowie.
Inna absolwentka przedszkola – Kasia Gabryś wykonała na pianinie ,,Poloneza” Fryderyka Chopina . Wszyscy zasłuchali się w przepiękny utwór i mistrzowskie wykonanie dzieła polskiego kompozytora. Kasia otrzymała wielkie brawa! Na zakończenie wystąpił zespół regionalny MIETNIOWIACY, grupa starsza i młodzieżowa. W ich wykonaniu wszyscy zobaczyli Mazura w strojach narodowych oraz Krakowiaka w strojach krakowskich, do finałowej sceny Poloneza włączyły się tanecznym krokiem przedszkolaki. Wszystkie pokolenia Mietniowiaków i Przedszkolaków razem na scenie odśpiewały pieśń ,,Na różanym krzewie” ś.p. Stanisława Siudyszewskiego – mieszkańca Mietniowa, autora opracowań muzycznych z repertuaru Mietniowiaków:
Na różanym krzewie siadł słowik maleńki,
śpiewa a nikt nie wie skąd on wziął piosenki
powiedzże słowiku, śpiewna ty ptaszyno
dla kogo te pieśni i skąd one płyną
Skąd te pieśni płyną, nie dziw się ni trocha
zawsze pięknie śpiewa, zawsze pięknie śpiewa
Ten kto mocno kocha, (…)
ten kto Polskę kocha
Ten utwór był wyjaśnieniem zamiłowania do śpiewu i tańca całej lokalnej społeczności, która zgromadziła się, aby uczcić Święto Odzyskania Niepodległości oraz działalność Przedszkola w Mietniowie. Nie zabrakło również czegoś dla ciała. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Choragwic i Pawlikowicach przygotowały przekąski dla wszystkich i z uśmiechem rozdawały słodkie smakołyki, no i oczywiście chleb z masłem i ze smalcem.
Rada Sołecka z Mietniowa z Panią Sołtys Józefą Sosin na czele gratulowała pracownikom i dzieciom oraz wręczyła kosz owoców i słodkości. Również słodkości i gratulacje otrzymały dzieci od Pani Marii Idzi – kierownika zespołu MIETNIOWIACY, w imieniu całego zespołu. Pani dyrektor przedszkola Renata Popiołek podziękowała wszystkim za aktywny udział w uroczystościach, za ciepłe słowa i gratulacje oraz za wspaniały przykład, bo dobry przykład jest podstawą edukacji dzieci. Podkreśliła również, że jak mawiał australijski ekonomista David Throsby: ,,Kontakt ze sztuką, uczestnictwo w kulturze jest takim samym elementem zrównoważonego życia jak zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna i czyste powietrze”.