«

»

Gru 13

Realcja z „Barbórki” w Solnym Mieście

Dzień św. Barbary – patronki górników, wieliczanie uczcili koncertem barbórkowym, który odbył się w Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym „Solne Miasto”. Na uroczystość przybyło blisko tysiąc mieszkańców miasta wśród których największe grono stanowili wieliccy górnicy wraz z rodzinami. Wyjątkowymi gośćmi tego wieczoru byli wieliczanie, Profesorowie: Zbigniew Engel oraz Adam Klich, którym wręczone zostały gratulacje i dyplomy honorowe Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka oraz rzeźby solne. W ten sposób Profesorowie zostali wyróżnieni za wieloletnią działalność naukową i społeczną.

Uroczystego otwarcia barbórkowego koncertu dokonali wspólnie: Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł, Prezes Kopalni Soli „Wieliczka” Kajetan D’Obyrn, Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce prof. dr hab. Antoni Jodłowski.

Gości przybyłych na barbórkowy koncert, zgodnie z tradycją witała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”. Otrzymali oni symboliczną zielono – czarną wstążeczkę, symbolizującą barwy górnicze.
Jednym z punktów oficjalnej części programu była prezentacja filmowa podsumowująca rok 2012 w Kopalni Soli „Wieliczka”. Ukazane zostało piękno otwartej w tym roku Trasy Górniczej, oraz prezentacja bogatej oferty dla odwiedzających wielickie podziemia.
W części artystycznej wtorkowych uroczystości zaprezentowały się zespoły regionalne: „Mietniowiacy”, „Sułkowianie”oraz „ Raciborsko”, które swój występ zakończyły wspólnym polonezem wykonanym do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Kolejnym punktem Barbórki był koncert, który poprowadziła Jolanta Suder pt.; „Muzyczne Diamenty” w wykonaniu Orkiestry Straussowskiej Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. W trakcie koncertu zostały wykonane utwory solistów: Agnieszki Koziarowskiej i Alexsandra Martineza, które zachwyciły wszystkich zgromadzonych gości. Artyści zaprezentowali utwory wszystkim znane i lubiane, nie zabrakło muzyki filmowej, a także biesiadnej. Na koniec koncertu odśpiewany został w duecie utwór „ Time to say goodbye” . Po wspaniałym koncercie publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Równocześnie na patio odbywała się prezentacja mundurów górniczych ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich oraz pokaz rzeźbienia w soli.

Na zakończenie widowiska odbył się występ Starych Strzech, czyli m.in. „Karczmy Piwnej” , która jest jednym z głównych elementów tradycji górniczej. Program Karczmy wywodzi się z tradycji spotkań Gwarków, w której cała brać górnicza była podzielona na dwie rywalizujące ze sobą ławy. Wspólne biesiadowanie przy górniczych pieśniach trwało prawie do północy, a prowadzącym był Zbigniew Kubica.

Wydarzeniem bez precedensu stało się wypożyczenie specjalnie na koncert kopii Rogu Bractwa Kopaczy Wielickich, który jest cennym eksponatem znajdującym się w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich. Wspomniany Róg ufundowany został w roku 1534 przez żupnika Seweryna Bonera i ofiarowany Bractwu Kopaczy Wielickich, które jest jednym z najstarszych cechów działających na terenie naszego miasta. Róg stał się symbolem bogactwa, jakim w okresie renesansu dla królewskiego skarbu były krakowskie żupy solne. Ten wysokiego poziomu artystycznego obiekt składa się ze srebrnej podstawy, na której klęczy Herkules o obliczu polskiego szlachcica, podtrzymujący bogato zdobiony róg tura. Ten sam herb umieszczony został na przechowywanym dziś w parafii św. Klemensa, złoconym kielichu z XVI w.

W przygotowania organizacyjne koncertu aktywnie włączyli się partnerzy projektu: Powiat Wielicki, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce.

Barbórkowe obchody uświetniła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”.

Artykuł za: www.wieliczka.eu