Archiwum miesięczne: Luty 2014

Lut 25

Jubileusz ks. Józefa Żaka

W niedzielę, 23 lutego 2014 roku, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Pawlikowicach jubileusz 50-lecia kapłaństwa świętował ksiądz Józef Żak. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 11.00 przewodniczył ks. bp Grzegorz Ryś, a wraz z nim Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów z sąsiednich parafii oraz zgromadzenia Michalitów, w tym ks. Jan Sereda, który – …

Kontynuuj czytanie »

Lut 21

„Śledzie w pierzynce”

Lutowa edycja „Smakowitych Czwartków” bez wątpienia należała do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Iskry Mietniowa”. Tym razem zaproszeni goście mieli okazję do spróbowania karnawałowych przysmaków, między innymi pysznych pączków i faworków, a gwoździem programu była specjalność naszego Koła: „śledzie w pierzynce”. Pani Józefa Sosin, przewodnicząca Koła, opowiedziała zgromadzonym o historii „Iskier Mietniowa”, zaś wszystkich do …

Kontynuuj czytanie »

Lut 08

„Smaki w kolorach”

W tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aktywnie włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Wieliczka. Również KGW „Iskry Mietniowa” wzięło udział w festiwalu kulinarnym Smaki w kolorach. Odwiedzający Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce mogli wziąć udział w tej wyjątkowej degustacji, wrzucając symboliczny datek do puszki wolontariuszy Orkiestry. Członkinie koła przygotowywały potrawy …

Kontynuuj czytanie »

Lut 08

Wielicka Pastorałka Górnicza w Łagiewnikach

Dnia 11 stycznia 2014 roku, w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie – Łagiewnikach odbyła się Wielicka Pastorałka Górnicza. Została ona przygotowana przez mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka pod dyrekcją p. Stanisława Anioła. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, p. Artur Kozioł, przedstawiciele parlamentu i władz …

Kontynuuj czytanie »

Lut 08

Karta z historii – Konkursy na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

Wieniec dożynkowy, żniwny, plon, to najważniejszy atrybut uroczystości dożynkowych, symbol płodów ziemi i ukoronowanie całorocznych prac rolniczych. Wiły go kobiety z kłosów zbóż, ale musiały być w nim także kwiaty, jagody, dorodne jabłka i kiście jarzębiny. Przybierano go jeszcze kolorowymi wstążkami. Miał zwykle kształt piramidy lub korony.