Zapraszamy do zapoznania się z historią Mietniowa spisywaną w ciekawy i niejednokrotnie humorystyczny sposób przez Pana Piotra Kiszkę – mieszkańca Mietniowa, autora wielu zdjęć znajdujących się w naszej Galerii.
Historia wsi
Połowa XIV w.
Część pierwsza: … Na początku był Bartek (połowa XIV w.) Najstarsze ślady na jakie trafiłem szukając początków wsi Mietniów sięgają roku 1357… ale najpierw małe tło historyczne. Rzecz działa się w Krakowie, gdy na tronie zasiadał Kazimierz Wielki, a biskupem krakowskim był Jan Bodzanta. Obaj panowie byli w ustawicznym sporze, ale wydaje się, że taki …
II poł. XIV w.
Część druga: Niepokorny Andrzej z Mietniowa (XIV w.) Kolejna historia zaczyna się w roku 1383. W „Słowniku geograficzno-historycznym ziem polskich w średniowieczu”, który z kolei powołuje się na zapisy w tzw. „Antiquissimi libri iudiciales terrae cracoviensis”, czyli „Najdawniejsze księgi sądowe krakowskie”, pojawia nam się postać zwana Andrzejem z Mietniowa. Nazwiska próżno szukać, ale to zapewne …
XV wiek
Część trzecia: Zamożna Katarzyna, właścicielka Mietniowa (XIV/XV w.) Imię pierwszej kobiety związanej z Mietniowem, na które natrafiłem szukając historycznych ciekawostek o naszej wsi to Katarzyna /prawdopodobny okres życia: ur. 1388 zm.1438/. Pochodziła z miejscowości Chrzelów (dziś Krzelów niedaleko Jędrzejowa), była córką Mikołaja z Chrzelowa z dzielnego, rycerskiego rodu herbu Lis i Elżbiety z rodu Mądrostka. Gdy …