«

»

Wrz 13

Dożynki Gminne w Sygneczowie

26 sierpnia, tegoroczne gminne dożynki zagościły w Sygneczowie. Jak zauważył burmistrz Wieliczki, gospodarz niedzielnych uroczystości, jest dobrą tradycją , iż gminne dożynki każdego roku odbywają się w innej miejscowości i zgodnie z niepisaną tradycją, naprzemian: raz na północy a raz na południu gminy. Pozwala to lepiej poznawać bogactwo i różnorodność 29 wiejskich miejscowości Gminy Wieliczka.

Dożynki rozpoczęła msza dziekczynna za tegoroczne plony w kościele p.w. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Sygneczowie, którą odprawił ks. Proboszcz Jacek Makota. Po mszy, barwny korowód dożynkowy przemaszerował spod kościoła na boisko przy Szkole Podstawowej w Sygneczowie, gdzie rozpoczął się program artystyczny niedzielnych uroczystości. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta Podstolice, a za nią szły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z barwnymi wieńcami, dalej – mieszkańcy i goście.

Wśród przybyłych gości obecni byli m.in.: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych; duchowieństwa i służb mundurowych; dyrektorzy placówek oświatowych; sołtysi i przewodniczący osiedli; przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy.
Tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpoczęli: gospodarz dożynek – burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł wraz ze starostami dożynek – Małgorzatą i Włodzimierzem Hartabusami.

Ośpiewanie wieńca dożynkowego, tańce i przyśpiewki na scenie zaprezentował Zespół Regionalny Mietniowiacy. Po ludowych tańcach przyszedł czas na na barwny i zabawny występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sygneczowie.

Kolejnym punktem niedzielnego programu był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Warto podkreślić, że w tym roku do konkursu zgłoszono aż 17 wieńców przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Wieniec dożynkowy dla Mietniowa został uwity przez Rodzinę Państwa Dzięgiel – wytrwale rodzicom pomagała dwójka ich dzieci. Pani Lidia Dzięgiel wraz z siostrą Elżbietą Zięcik kontynuuje tradycję wicia zaszczepioną im w dzieciństwie przez mamę. Prace koordynowała Pani Sołtys Józefa Sosin wraz z członkinią Rady Sołeckiej – Panią Joanną Kaczor.

Prezentowane wieńce dożynkowe, zostały poddane ocenie przez komisję konkursową w składzie: Jadwiga Bogucka-Zawiślak – etnolog, publicystka, dziennikarz TVP, związana z krakowskim Muzeum Etnograficznym oraz Maria Magdalena Kopacz , etnograf, emerytowany pracownik Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Decyzją Komisji Konkursowej I miejsce otrzymał wieniec z Kokotowa, II miejsce – z Grabia a III – z Sygneczowa. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne. Ponadto, jury podkreśliło, iż wybór najpiękniejszego wieńca był niezwykle trudny bowiem wszystkie zostały przygotowane na bardzo wysokim, artystycznym poziomie.
Na niedzielnych uroczystościach dożynkowych nie mogło też zabraknąć tradycyjnych, wiejskich smakołyków. W degustacji tradycyjnych potraw wzięło udział 11 Kół Gospodyń Wiejskich

Podczas dożynek w Sygneczowie prezes Lokalnej Grupy Działania Wielicka Wieś Wiesław Malarczyk ogłosił wyniki konkursu pt. „Pomysł na produkt lokalny 2012”. Zgłoszenia były przyjmowane w dwóch kategoriach: produkt spożywczy i rękodzieło. Komisja konkursowa oceniła wnioski i wyłoniła zwycięzców.

NAGRODĘ GŁÓWNĄ W KATEGORII: PRODUKT SPOŻYWCZY otrzymały „Chorągwickie kajpuski” – „Kajpuski” czyli pieczone pierożki z serem białym i miętą jak powiada tradycja, w miejscowości Chorągwica były pieczone przez panny. Po to, aby kawalerowie jak to się mówi, „poczuli do nich miętę”. Jak się pannie podobał kawaler wówczas był częstowany tymi pierożkami.

NAGRODĘ GŁÓWNĄ W KATEGORII: PRODUKT RĘKODZIELNICZY otrzymała „Siuda Baba z Cyganem” – prastary zwyczaj pogańskiego obrządku „Siudej Baby” – jedyny i niepowtarzalny zwyczaj, nie występujący w żadnym innym regionie świata. Zwyczaj związany z „Siudą Babą” jest corocznie kultywowany z pokolenia na pokolenie. Zwyczaj ten powoli staje się symbolem nie tylko wsi Lednica Górna, ale również Gminy Wieliczka.

Ponadto, w imieniu Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie, jej delegat a zarazem wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Alojzy Brożek wręczył wyróżnienia za działalność społeczną i rolniczą w środowisku wiejskim: Marianowi i Celinie Ślęczkom z Gorzkowa oraz Kazimierzowi i Agacie Hajdukom z Koźmic Wielkich. Rodziny te prowadzą jedne z największych gospodarstw w naszej Gminie.
Dożynki w Sygneczowie zakończyła tradycyjna zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu muzycznego PUZON DANCE.