«

»

Lip 04

Relacja z „Powitania Lata” 2017 roku

W słoneczne niedzielne popołudnie 25.06.2017r. przy Świetlicy Środowiskowej w Mietniowie po raz piąty odbyła się uroczystość pn. „Powitanie Lata”. W tym roku impreza była szczególnym wydarzeniem, które podsumowało wcześniejsze obchody 70–lecia Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola w Mietniowie.

Wspólne świętowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie zgromadzeni mieszkańcy wsi i okolic, dzieci oraz zaproszeni goście: ks. Proboszcz Roman Tupaj wraz z ks. Wikariuszem Łukaszem Kitą, Dominika Chylińska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce, Elżbieta Sendor – Radna Rady Miejskiej w Wieliczce i absolwentka Szkoły Podstawowej w Mietniowie, Aleksandra Bocheńska – Radna Rady Miejskiej w Wieliczce, Tomasz Machnik – Kierownik Wydziału Edukacji, Renata Popiołek – Dyrektor Przedszkola w Mietniowie, Robert Bębas – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mietniowie, Nauczyciele ze Szkoły oraz Przedszkola w Mietniowie, Maria Idzi – Kierownik Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy”, Anna Cygan – sołtys wsi Grajów, Agnieszka Rogalska – fotograf oraz Wojciech Szumowski – kamerzysta, Barbara Zapadlińska – Redaktor Naczelna „Panoramy Powiatu Wielickiego”, Tomasz Adamek – Redaktor portalu informacyjnego „Wieliczka City”, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chorągwicy i Krzyszkowic oraz członkowie „Kapeli Mietniowskiej”, Małgorzata i Mirosław Dzięglowie – sponsorzy.

Organizatorami uroczystości byli: Sołtys wsi Mietniów Józefa Sosin wraz z Radą Sołecką oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Iskry Mietniowa”. Imprezę uświetniły wspaniałe występy różnych grup działających w Mietniowie, począwszy od Przedszkola, Szkoły, aż po same członkinie KGW.

Na początek pokaz swoich zdolności dały urocze maluszki z – jak zawsze – roztańczonego i rozśpiewanego Przedszkola w przedstawieniu pt. „Jemy zdrowo, kolorowo”. Następnie dzieci z I–wszej klasy Szkoły Podstawowej przedstawiły „Taniec Hiszpański” oraz drugi taniec do piosenki pt. „Waka Waka”, prowadzony przez Urszulę Bajgier. Dzieci z III klasy pod przewodnictwem Agnieszki Bębas zaprezentowały tańce do piosenek pt. „Alleluja” oraz „Holidays”. Młodzieżowa grupa Zespołu „Mietniowiacy” zaprezentowała piękne regionalne tańce przeplatane piosenkami. Występ zakończył się popularnym „Krakowiakiem”.

Członkinie KGW „Iskry Mietniowa” – w sporej większości absolwentki Szkoły w Mietniowie – zaprezentowały montaż słowno–muzyczny pt. „Spotkanie po Latach – 70-lecie Szkoły i Przedszkola”. Scenariusz i oprawę tej prezentacji przygotowała Maria Klima, która jest również absolwentką Szkoły Podstawowej w Mietniowie. Widzowie z zachwytem odebrali ten występ, byli wzruszeni piosenką pt. „Walczyk Mietniowski” na melodię „Palomy”:

Ja kocham ten Mietniów, kto pozna ten także polubi,
Tu czeka cię szczęście, jak znajdziesz – na pewno nie zgubisz.
Ja kocham ten Mietniów, uwielbiam spacery bez celu,
Jak znaleźć chcesz miłość, to szukaj jej tu przyjacielu.

Po występach Panie Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej prowadziły konkursy dla dzieci z nagrodami. Z serca gorąco dziękuję za poświęcony czas Dyrekcji Szkoły i Przedszkola oraz Nauczycielom, którzy zaangażowali się wspaniale w nasz projekt.

Panie z KGW „Iskry Mietniowa” częstowały smacznymi i kolorowymi potrawami, wśród których znalazły się: chłodniki, schab z kapustą, ciasta, rogaliki na słodko oraz z pieczarkami i czarnuszką, a także napój „Limonka”, który już nie jedną osobę oczarował swoim smakiem.

Całość uroczystości uświetniła wyjątkowa i rozśpiewana „Kapela Mietniowska”.

Głównym celem projektu była integracja społeczna mieszkańców miejscowości Mietniów oraz okolicznych wsi. Będziemy pracować nad opracowaniem promocyjnej Kroniki zawierającej najważniejsze wydarzenia w historii naszej miejscowości oraz życiorysy osób, które trwale zapisały się w życiu wsi, Szkoły, Przedszkola oraz Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy”, który jest Perłą Naszej Wsi, Gminy oraz Powiatu.

Dziękujemy za pomoc w ćwiczeniu śpiewu Katarzynie Chorobik, oprawę muzyczną Jurkowi Malickiemu, obsługę fotograficzną Agnieszce Rogalskiej oraz filmową Wojciechowi Szumowskiemu. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas na pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości oraz wszystkim gościom i mieszkańcom przybyłym na piąty już piknik pn. „Powitanie Lata” w Mietniowie, projektu realizowanego w ramach inicjatywy finansowanej Budżetu Obywatelskiego Gminy Wieliczka.

Obszerna relacja zdjęciowa z wydarzenia dostępna jest tutaj.

Józefa Sosin